Umów się na wizytę:

Recesje dziąsłowe

www.dentsm.pl Recesje dziąsłowe

Specjalizujemy się w chirurgii plastycznej dziąseł (plastyka dziąseł), tkanek przyzębia oraz leczeniu recesji dziąsłowych recesja dziąsła powstaje w wyniku dowierzchołkowego przesunięcia brzegu dziąsła poza granicę szkliwno-cementową z odsłonięciem powierzchni korzenia zęba. Ubytkowi tkanki dziąsłowej może towarzyszyć ubytek tkanki kostnej i aparatu więzadłowego zęba, dlatego termin „recesja dziąsła” często jest zastępowany pojęciem „recesja przyzębia”.

W większości przypadków recesje zlokalizowane są przy pojedynczych zębach (najczęściej kłach, siekaczach, rzadziej zębach bocznych), jednak coraz częściej obserwuje się pojawianie większej liczby recesji położonych obok siebie w następstwie recesji dochodzi do nadwrażliwości zębów na bodźce termiczne i dotyk. Mogą powstać również ubytki próchnicowe w obrębie korzenia zęba oraz widoczne czarne trójkąty w miejscu obniżonych brodawek międzyzębowych, co stanowi defekt estetyczny i często wywołuje dyskomfort u pacjentów. Ważne jest, by na początku leczenia ustalić przyczyny recesji i wyeliminować lub możliwie zminimalizować działanie czynników recesjogennych reccesje dziąseł powodowane są:

  • morfologią tkanek i pozycją zęba w kości
  • utrwalonym błędnie przeprowadzanym zabiegiem higieniczny (zbyt intensywne, urazowe szczotkowanie)
  • przeciążeniem czynnościowym
  • nieleczonym zapaleniem dziąseł i przyzębia
  • po leczeniu ortodontycznym
  • źle wykonanymi wypełnieniami i koronami

istotną rolę w zapobieganiu powstawania recesji odgrywa prawidłowa technika szczotkowania zębów oraz niedopuszczanie do powstawania kamienia nazębnego. Często recesje dziąsłowe  powstają u ludzi młodych, którzy szczególnie dbają o higienę i często szczotkują zęby używając zbyt dużej siły. Takie nieprawidłowe nawyki również w konsekwencji doprowadzają do mechanicznego wytarcia dziąsła i powstania recesji. Jeżeli twoja szczoteczka wygląda jak przysłowiowa miotła, już po tygodniu użytkowania, to właśnie ty będziesz w przyszłości miał problemy z dziąsłami. A kiedy już masz odsłonięte szyjki i korzenie, to pamiętaj, że w tym miejscu nie zawsze zakłada się wypełnienia. Wypełnienia nie rozwiązują problemu, a tylko go maskują i zabezpieczają ewentualnie przed nadwrażliwością. Dlatego w niektórych przypadkach warto rozważyć pokrycie recesji dziąsłowej powodem chirurgicznego pokrycia recesji są:

  • zwiększona wrażliwość szyjek zębowych
  • próchnica i wypełnienia przyszyjkowe
  • ubytki klinowe
  • problemy estetyczne

metody pokrywania recesji dziąsłowej:

  • przeszczep łącznotkankowy
  • przeszczep pokryty tkanką nabłnkową
  • techniki sterowanej regeneracji tkanek z użyciem membran resorbowalnych
  • płaty uszypułowane przesunięte z okolicy recesji
  • połączenie kilku wybranych technik

Przeszczepy tkanki łącznej stosuje się ponadto profilaktycznie w przypadku rozpoznania cienkiego biotypu i postępowania recesji przy wielu zębach.

Bezpośrednio przed zabiegami chirurgicznymi wskazane jest przeprowadzenie profesjonalnego oczyszczania wszystkich zębów w celu zredukowania ilości bakterii w jamie ustnej. Umożliwia to prawidłowe i szybsze wygojenie dziąseł po zabiegu.

Zabiegi wykonywane są w głębokim znieczuleniu miejscowym. Stosowane są techniki i narzędzia mikrochirurgiczne pozwalające na atraumatyczne postępowanie z delikatnymi tkankami przyzębia.

Przeszczep łącznotkankowy/błony śluzowej

Pacjenci z cienkim fenotypem dziąsła obarczeni są większym ryzykiem powstania recesji .Przekształcenie cieńszego dziąsła w grube może przyczynić się do stabilizacji tkanek miękkich w obszarze brzeżnym i tym samym do zredukowania ryzyka nawrotu po pokryciu recesji.

Wolne przeszczepy łacznotkankowe pobrane z bocznej częsci podniebienia lub z obszaru guza szczęki w połaczeniu z różnymi technikami przesunięcia płata sprawdzają się doskonale do augmentacji tkanek miękkich wraz z pokryciem recesji.Aby przeszczepy nie zaburzały estetyki ich grubość przy pokryciu recesji nie powinna przekraczać 1-1,5mm. Pokrywanie recesji z wykorzystaniem tkanki łącznej jest złotym standardem lecz tkanką tą można jednocześnie pokryć ograniczoną liczbę recesji. Technika ta powoduje powstanie 2 miejsc zabiegowych, co wiąże się często z dyskomfortem dla pacjenta .Ponadto ilość dostępnej autologicznej tkanki łącznej na podniebieniu i w okolicy guza szczęki jest ograniczona,dlatego w przypadkach licznych recesji konieczne jest przeprowadzenie kilku etapów chirurgicznych. Dowiedz się więcej umawiając się na konsultację w DeNT SM w zakresie: plastyka dziąseł - recesje dziąsłowe - tel: 502 118 119.


« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: