Umów się na wizytę:

Użytkowanie aparatu

www.dentsm.pl Użytkowanie aparatu

Otarcia błony śluzowej w jamie ustnej

Umieszczenie nowych odstających elementów na zębach może powodować otarcia błony śluzowej policzków i warg. Taka sytuacja jest przejściowa. Po pewnym czasie policzki i wargi przyzwyczajają się do nowych elementów. Po umieszczeniu aparatu, pacjent dostaje wosk ortodontyczny, który powinien nakleić na element drażniący. W większości wypadków takie zabezpieczenie uśmierza dolegliwości.

Bolesność po założeniu aparatu i po wizytach

Ból zębów podczas leczenia ortodontycznego jest rzeczą normalną i nieuniknioną. Jego siła zależy od indywidualnej wrażliwości. Aparat ortodontyczny powoduje zmiany położenia zębów, co wiąże się z odczuwalnymi przez pacjentów dolegliwościami. Największy dyskomfort występuje bezpośrednio po założeniu aparatu. Zęby wrażliwe są na ucisk, bolą podczas gryzienia twardych pokarmów. Ból trwa najczęściej około 4 dni, potem zanika i pojawia się po następnej wizycie kontrolnej, czyli zmianie łuku ortodontycznego.

Dieta

W przypadku funkcjonowania z aparatem stałym w jamie ustnej, musimy zwrócić większą uwagę na to, co jemy. Warto unikać wszelkich produktów:

  • twardych (np. twarde owoce i warzywa - jabłka, gruszki, marchewka itp., suchary, twarde pieczywo, twarde słodycze, orzechy)

  • oklejających zęby (np. toffi, słodkie batony)

  • próchnicotwórczych (dosładzane soki owocowe, słodkie napoje gazowane, słodycze)

Warto jeszcze zwrócić uwagę na możliwość przebarwienia ligatur lub innych elementów aparatu. Wywołują je produkty spożywcze zawierające silne barwniki. Mogą to być:

  • owoce lub warzywa: czerwone buraki, czerwona papryka (ostra i słodka), wiśnie, czarne porzeczki, jagody, aronia

  • napoje: kawa (nawet z mlekiem), herbata (wszystkie gatunki, również zielona), cola, soki z owoców wymienionych powyżej, czerwone wino

  • sosy zawierające barwiące składniki: z dodatkiem curry (lub kurkumy), sojowy, chili, tabasco lub inne zawierające wymienione powyżej barwiące warzywa lub owoce

  • barwione słodycze: żelki, cukierki, lody i lizaki (zwłaszcza te barwiące język)

Do przebarwień przyczynić się może palenie tytoniu.

Zamki i łuk najczęściej nie ulegają przebarwieniom, może się jednak pojawić na nich nalot spowodowany wymienionymi powyżej czynnikami.

Higiena

Muszą funkcjonować ze sobą równocześnie. Konieczne jest perfekcyjne czyszczenie zębów po każdym posiłku. Równie ważne jest oczyszczanie dziąseł, języka oraz aparatu ortodontycznego. Wskazana jest dobra pasta z fluorem, dodatkowe akcesoria takie jak szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne, irygator.

Warto pamiętać że, niezależnie od wizyt kontrolnych u lekarza ortodonty, konieczne są kontrolne badania stomatologiczne wraz z profesjonalnym oczyszczeniem zębów w gabinecie stomatologicznym - minimum co 6 miesięcy. Nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie wykonywania skalingu czy piaskowania w czasie leczenia ortodontycznego, zalecamy regularne (co 6 miesięcy) wykonywanie zabiegów higienizacyjnych. Warto poddać się podczas noszenia aparatu zabiegowi fluoryzacji zębów.

Leczenie zachowawcze w aparacie

Podczas leczenia ortodontycznego mogą pojawić się zmiany próchnicowe na zębach. Aparat ortodontyczny nie przeszkadza w leczeniu zębów. Czasami potrzebne jest zdjęcie elementu aparatu, który po wyleczeniu zęba jest ponownie montowany.Najczęściej leczenie próchnicy w aparacie ortodontycznym konieczne jest przy dużych wadach zgryzu. Próchnica ujawnia się w momencie, kiedy zęby zaczynają się prostować. Aparat nie uszkadza zębów, ale przy niedostatecznej dbałości o higienę jamy ustnej, zęby mogą ulec próchnicy

DENT SM

« powrót
Dent SM
  ul. Bolkowska 2c
Znajdź nas: